یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

وجه تسمیه استان کرمان

نام کرمان در دوره‌های قبل از اسلام «یوتیا» و «کارامانیا» بوده است. برخی بر این عقیده‌اند که کرمان دگرگون شده کلمه «کریمان» است و عده‌ای نیز آن را مشتق از «کارمانیا»ی قدیم به معنی «جایگاه دلاوری و نبرد» ذکر می‌کنند. مورخان عرب و یهودی، «کرمان» را از نام فرزند «هیتال» (یا هپتال) از نبیره‌های نوح می‌دانند ولی هرودت نام این منطقه را از نام شش طایفه شهری و روستانشین و چهار طایفه چادرنشین می‌داند که عبارتند از مرفیان، ماسپیان، پانتالیان، دروسیان و گرمانیان. مرکز کرمان را در قدیم «گواشیر» و «بردشیر» می‌خواندند که گواشیر در اصل «کوره اردشیر» به معنای «شهر اردشیر» بوده است و به تدریج به «گواشیر» تبدیل شده است و در کتیبه بیستون به صورت «یوتیه» ذکر شده است. اما آنچه که مسلم است این است که نام کرمان از نام یکی از ده شاخه اصلی پارسی‌ها گرفته شده است که بعد از مهاجرت به ایران، به سمت جنوب تغییر مکان دادند. این شاخه‌های اصلی پارسی عبارت بودند از پاسارگادی، مارافی، کرمانی، ماسپی، پانتیالی، دروسی، دایی، مردی، دروبیکی و ساگارتی.
وضعیت توپوگرافی استان کرمان استان کرمان یکی از مرتفع‌ترین استان‌های کشور در ناحیه کویری و کم‌آب ایران است. در میان شهرستان‌های تابع این استان، شهرستان بافت با ارتفاع 2250 متر از سطح دریا، به عنوان سومین شهر مرتفع ایران به شمار می‌آید و همین امر سبب شده است که با نام «بام ایران» و «سیبری جنوب» خوانده شود.به طور کلی ناهمواری‌های استان کرمان را از نظر جغرافیایی و ویژگی‌های خاص منطقه‌ای می‌توان به دو دسته کوهستان‌های مرتفع و سرزمین‌های نسبتاً هموار و پست تقسیم‌بندی نمود.
ویژگی‌های جمعیتی استان کرمان
قبل از مهاجرت آریایی‌ها به ایران، تمدن‌های متعددی توسط مردمان بومی این منطقه به وجود آمده بود که نمونه آن تمدن بزرگ «اَرَت» در کناره‌های حاصلخیز هلیل رود، قسمتی از جنوب کرمان بود. این تمدن اکنون با نام «شهر دقیانوس» (یا جیرفت)، تمام فرضیه‌ها و نظریات کارشناسان، صاحب‌نظران تاریخ و باستان‌شناسان را درباره خاستگاه اولین تمدن‌های جهان دگرگون نموده و بعید نیست که ایالت باستانی «کارمانیا» (یا همان کرمان امروزی) به عنوان اولین جایگاه پیدایش تمدن در جهان باستان شناخته شود. از لحاظ تاریخی سابقه سکونت و استقرار انسان در منطقه کرمان به هزاره چهارم قبل از میلاد می‌رسد و یکی از قدیمی‌ترین نواحی ایران به شمار می‌رود.مردم استان کرمان همانند مردمان سایر مناطق مرکزی ایران از نژاد آریایی و فارس هستند اما در قرن‌های گذشته اقوام مختلفی به ویژه از اقوام و عشایر ترک آسیای میانه و مغول، این منطقه را به عنوان محل سکونت خود انتخاب کردند. علاوه بر این، گروهی از عشایر لر، لک و طوایفی از قوم بلوچ نیز به این سرزمین مهاجرت کرده‌اند.

وجه تسمیه استان کرمان
امتیاز دهید.

، ، ،

نظر خود را ثبت کنید