سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷

۱۰ مهر ماه درگذشت آیت‌الله میرزا محمدرضا مجتهد کرمانی

آیت‌الله میرزا محمدرضا مجتهد کرمانی مشهور به آیت‌الله کرمانی از شخصیت های برجسته دین و سیاست شهر کرمان است، وی در سال 1290 در کرمان متولد شد.
محمدعلی گلاب زاده در معرفی این چهره درخشان دیانت و سیاست کرمان در گفتگو با ناب نیوز گفت: حاج میرزا محمدرضا احمدی از جمله شخصیت های بزرگ تاریخ کرمان است که همه قبیله وی از عالمان دین بودند،وی فرزند حاج ابوجعفر می باشد که او نیز فرزند احمد احمدی یکی از مجتهدین بزرگ و مشهور کرمان بوده است.
مورخ و پژوهشگر تاریخ در کرمان تصریح کرد: تحصیلات حاج میرزا محمدرضا احمدی در نجف بود و وقتی برگشت بسیار مورد قبول مردم قرار گرفت به گونه ای که در روزگاری که کرمان جمعیت کمی داشت، وقتی در مسجد ملک صحبت می کرد تمام مسجد پر می شد.
وی افزود: مجتهد کرمانی از شخصیت های برجسته تاریخ است که در مقطعی با قاجار مبارزه کرد و در مقابل پهلوی نیز ایستاد، او از چهره های نامدار است که فلک شدن وی در محل حکومتی کرمان به دست ظفرالسلطنه، موجب مکدر شدن علمای بزرگی مانند آیت الله بهبهانی و طباطبایی شد وباانتشار این خبر در تمام ایران، جرقه مشروطیت زده شد و قیام مشروطه سرعت گرفت.
آیت‌الله حاج ابوجعفر و آیت‌الله حاج احمد کرمانی (سرسلسله‌ی خاندان احمدی کرمان) نقش مهمی در تجدید حیات حوزه های علمیه و مقابله با فرقه های نوظهور در کرمان داشتند، تربیت در چنین خانواده ای باعث شد تا حاج میرزا محمدرضا مجتهد راه خود را یافته و بهره مندی از محضر علمایی چون آخوند ملا محمد باقر فشارکی، آخوند نجفی، آقا سید محمد درچه‌ای و آخوند کاشی از وی عالمی حکیم و توانمند ساخت و در آن روزگار، ده مجوز اجتهاد از مراجع عظیم الشأن برای وی صادر شد که بر علم و بینش حکیمانه مجتهد کرمانی مهر تایید زدند.
آیت الله مجتهد کرمانی در سن 72 سالگی در روز 11 مهر ماه 1324 دار فانی را وداع گفت و مقبره این عالم گرانقدر و چهره درخشان تاریخ کرمان، در ضلع جنوبی مسجد صاحب الزمان و رو به روی مهدیه مسجد جامع است که گنبد آن کاملا مشخص می باشد.

۱۰ مهر ماه درگذشت آیت‌الله میرزا محمدرضا مجتهد کرمانی
امتیاز دهید.

نظر خود را ثبت کنید