شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۷

۱۸ فروردین ماه سالگرد درگذشت علیرضا افضلی‌پور

علیرضا افضلی‌پور (۶ فروردین ۱۲۸۸–۱۸ فروردین ۱۳۷۲) مهندس شیمی و فرد نیکوکار که به عنوان بنیانگذار دانشگاه در کرمان شناخته می‌شود. وی پس از مدتی با فردی به نام محمدعلی اشتیانی آشنا میشود و آن را شاگرد خود قرار می دهد. وی با فاخره صبا عروسی میکند و در کنار آقای اشتیانی و خانواده او زندگی می کنند. علیرضا افضلی پور و فاخره صبا از داشتن فرزند محروم بودند و به همین دلیل فرزندان آقای اشتیانی و همسر او را فرزندان خود می دانستند. منزل افضلی پور واقع در تهران ، خیابان انقلاب، خیابان خارک، خیابان استاد شهریار، روبروی تالار وحدت می باشد.
وی در تفرش متولد شد و در تهران تحصیلات خود را به پایان رساند. در سال ۱۳۱۰ موفق به اخذ دیپلم شد و پس از قبولی در آزمون اعزام دانشجو به خارج از کشور برای تحصیل عازم فرانسه شد. وی پس از شش سال در سال ۱۳۱۶ در رشته شیمی با گرایش شیمی کشاورزی فارغ‌التحصیل شد و به ایران بازگشت. پس از خدمت سربازی و مدتی استخدام در بانک کشاورزی به تجارت وسایل و تجهیزات الکترونیکی پراخت و از این طریق به فرد ثروتمندی بدل شد. وی به همراه همسرش فاخره صبا تصمصم گرفت تا ثروت خود را صرف تأسیس یک دانشگاه نماید. پس از انجام مطالعات گسترده و بازدید از اکثر دانشگاه‌های ایران و برخی دانشگاه‌های اروپا، شهر کرمان را برای دانشگاه خود برگزید. پس از آن که ۵۰۰ هکتار زمین در ۴ دی ۱۳۵۳ به بنای دانشگاه اختصاص داده شد، عملیات تأسیس دانشگاه با کمک مالی ۶۰ میلیون تومانی وی در آن زمان آغاز شد. دانشگاه به صورت رسمی در ۲۴ شهریور ۱۳۶۴ با حضور خود وی گشایش یافت. وی همچنین به بنای دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز کمک فراوان نمود و دانشکدهٔ پزشکی این دانشگاه اکنون «دانشکدهٔ پزشکی مهندس افضلی‌پور» نامیده می‌شود. همچنین یک بیمارستان ۳۵۰ تخت‌خوابی آموزشی درمانی نیز به نام وی در کرمان موجود می‌باشد.
همسر وی فاخره صبا (متوفی تیر ۱۳۸۶) خواننده اپرا و استاد دانشگاه تهران بود که در فعالیت‌های نیکوکارانه همسرش وی را یاری رساند. آرامگاه مهندس افضلی پور در امامزاده عبدالله و آرامگاه همسر وی در قطعه هنرمندان بهشت زهرای تهران واقع است.

۱۸ فروردین ماه سالگرد درگذشت علیرضا افضلی‌پور
امتیاز دهید.

نظر خود را ثبت کنید