کرمان به روایت سفرنامه ” ایرج افشار”

یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸

ایرج افشار در مقاله گشتی در خاک یزد در خصوص شهربابک اورده است شهر شهربابک در قرون اخیر به مناسبت نزول آقاخان محلاتی بدانجاست مسجدی مشهور به مسجد شهر که اقاخان در جوار ان منزل کرد و اطرافش را باغ ها فرا گرفته است ، مسجد در شرف انهدام هنر و ظرافتی ندارد .

، ، ، ، ،

۲۹ فروردین تولد سید محمود توحیدی

پنج شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸

سید محمود توحیدی متخلص به ارفع فرزند مجدالسادات از شاعران معاصر کرمانی و فعالان عرصه شعر و غزل معاصر ایران به‌شمار می‌آید. شروع تحصیلاتش در مقطع ابتدایی و متوسطه در زادگاهش بوده‌است و تحصیلات عالیه را در حوزه زبان و ادبیات فارسی تا مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه فردوسی مشهد گذرانده‌است.. ارفع ۴ سال پی در پی (۱۳۵۰–۵۴) نویسندهٔ برتر کشور شناخته شد.

، ، ، ،

پیشینه مدارس کرمان “مدرسه دوشیزگان اتحادیه”

یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸

س از تاسیس مدرسه پسرانه مرسلین در سال ۱۲۸۰ مدرسه دخترانه ای به نام دوشیزگان اتحادیه از سوی انگلیسی ها در کرمان تاسیس شد تعطیلات هفتگی مدرسه روزهای جمعه و یکشنبه بود اما مسئولین مدرسه روز جمعه اغلب شاگردان را به گردش علمی در اطراف کرمان می بردند

، ، ،

به مناسبت ۲۲ اسفند بزرگداشت شهدا ( خاطرات افتابی )

پنج شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷

شهادت راجی و ایرانمنش
منطقه مهران آلود بود اعضای گروهکی ضد انقلاب به نام فرسان که مزدور عراق بودند برای دشمن اخبار و اطلاعات جمع اوری می کردند . بین خط خودی و خط عراقی ها حضور داشتند و اگر جنازه یکی از افراد خودی را تحویل عراقی ها میدادند جایزه میگرفتند

، ، ، ، ،

وجه تسمیه شهرستان جیرفت

سه شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۷

جیرُفت شهری در ناحیه جنوب استان کرمان و مرکز شهرستان جیرفت است. جمعیت این شهر بنا بر سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران برابر ۱۳۰٬۴۲۹ نفر است جیرفت از دو کلمه (جیر) به معنی پست و پایین و (افت) به معنی افتاده تشکیل شده‌است و به‌طور کلی جیرفت به معنای (جلگه پست آبرفتی) است؛در برخی منابع نام شهر را به معنای کنار رود دانسته‌اند و نظر دیگر اینکه «جی» مخفف جوی آب نام داشته و «رفت» فعل ماضی از مصدر رفتن وروییدن وپاک کردن است

، ، ، ،

کرمان در دوره قاجار

پنج شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷

کرمان، با این وجود که موقعیت جغرافیاییش در پیرامون پادشاهی قاجار قرار داشت، مرکز وقایع مهم متعددی در این دورهٔ مهم انتقالی در تاریخ ایران بود. کرمان از نظر سیاسی هرگز به خوبی در حکومت قاجار ادغام نشد. اداره این ولایت، اخذ مالیات، زمینداری، تجارت و نهادهای مذهبی در سیطرهٔ خانوارهای نخبگان محلی بود که در عین حال دسترسی به منصوبین قاجار در آنجا را در انحصار خود داشتند.

، ،

۱۷بهمن زادروز حمید نیک نفس

چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷

حمید نیک نفس متولد ۱۳۳۷ رفسنجان به نسلی از شاعران کرمان تعلق دارد که پس از انقلاب شعر را با دغدغه های جدی شروع کردند. او در طول قریب به چهار دهه علاوه بر شعر و ادبیات مدیریت را در عرصه های به ظاهر متناقض صنعتی، ورزشی و فرهنگی تجربه کرده است حمید نیک نفس متولد ۱۳۳۷ رفسنجان، متاهل دارای سه فرزند: مریم ، مینا و مسعود.

، ، ،

۱۳ بهمن ماه سالگرد درگذشت سید محمود توحیدی ( ارفع کرمانی )

شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷

سید محمود توحیدی( ۱۳۲۲–۱۳۷۹) متخلص به ارفع فرزند مجدالسادات از شاعران معاصر کرمانی و فعالان عرصه شعر و غزل معاصر ایران به‌شمار می‌آید.[۱] شروع تحصیلاتش در مقطع ابتدایی و متوسطه در زادگاهش بوده‌است و تحصیلات عالیه را در حوزه زبان و ادبیات فارسی تا مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه فردوسی مشهد گذرانده‌است.. ارفع ۴ سال پی در پی (۱۳۵۰–۵۴) نویسندهٔ برتر کشور شناخته شد.

، ،

۱۰ بهمن ماه جشن سده

شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷

در دهمین روز یا آبان روز از بهمن ماه با افروختن هیزمی که مردمان، از پگاه بر بام خانه خود یا بر بلندی کوهستان گرد آورده‌اند، جشن سده آغاز می‌شود. در اشارات تاریخی این جشن همیشه به شکل دست جمعی و با گردهمایی همه مردمان شهر و محله و روستا در یکجا و با برپایی یک آتش بزرگ برگزار میشده است. مردمان در گردآوردن هیزم با یکدیگر مشارکت میکنند و بدین ترتیب جشن سده، جشن همکاری و همبستگی مردمان است. زرتشتیان تهران، کرج، استان یزد و روستاهای اطراف میبد و اردکان، کرمان و روستاها، اهواز، شیراز، اصفهان، اروپا (سوئد) و آمریکا (کالیفرنیا) و استرالیا با گردآمدن در یک نقطه از شهر یا روستا در کنار هم آتشی بسیار بزرگ می‌افروزند و به نیایش خوانی و سرودخوانی و پایکوبی می‌پردازند.

، ،

اصطلاحات شیرین کرمانی

شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷

چارقد:روسری / وابس:بِایست / قینوس:حرفِ چرت /میواست یا میواستی:میبایست، می بایستی /چوم:چه میدانم / پلخمون:خون خشک شده ی زخم / اسپریچو: پرستو / سرسرا: هال / چنه: چونه / کماجون: قابلمه / آنداس:آدامس / فیقو: سوت / پرسه:مراسم ختم / وا:باز شدن / برکلا:بارک الله / کاکا: برادر / دادا:خواهر / کلچراغ:کربلایی چراغ / کلزهرا:کربلایی زهرا / زنکه:نوعی صدا زدن خانم ها

، ،

آشنایی با استان کرمان

شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷

استان کرمان در جنوب شرقی ایران واقع شده و از شمال بااستان‌های خراسان و یزد، از جنوب با استان هرمزگان، از شرق با سیستان و بلوچستان و از غرب با استان فارس همسایه است.مساحت این استان در حدود ۱۷۵۰۶۹ کیلومتر مربع و پس از استان خراسان دومین استان پهناور کشور می‌باشد که در حدود ۱۱ درصد از خاک ایران را در بر گرفته است.

، ،

محله های قدیمی کرمان ” محله دولت خانه “

چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷

این محله از شمال به قسمتی از خیابان ابوحامد از جنوب به خیابان شریعتی و تلاقی خیابان فلسطین به طرف غرب تا خیابان عباس صباحی محدود می شود . این محله توسط شاهرخ خان زرندی که پس از قتل نادرشاه افشار از سوی عادل شاه در سال ۱۱۶۰ق در کرمان به حکومت رسید پایه گذاری شد . وی در دوران حکومتش عمارتی در این محله ساخت که مقر حکومتی وی محسوب می شد .

، ، ،