۲۵ مهر ماه تولد زنده یاد ” فاطمه جهانگرد “

چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷

فاطمه جهانگرد شاعر کرمانی متخلص به «جهان کرمانی» (۲۵ مهر ۱۳۲۴- ۲ اردیبهشت ۱۳۸۶)است. وی در کرمان به عنوان یکی از شاعران سرشناس شهرت دارد و اشعارش در قالب غزل و گاه در وصف شهر کرمان سروده شده‌است.وی تحصیلات خود را در شهر کرمان در دبستان دخترانه فرهمند کرمان، دبیرستان دخترانهٔ کیخسرو شاهرخ و دبیرستان دخترانهٔ بهمنیار کرمان گذراند

، ، ،

۱۰ مهر ماه درگذشت آیت‌الله میرزا محمدرضا مجتهد کرمانی

سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷

آیت‌الله میرزا محمدرضا مجتهد کرمانی مشهور به آیت‌الله کرمانی از شخصیت های برجسته دین و سیاست شهر کرمان است، وی در سال ۱۲۹۰ در کرمان متولد شد.
محمدعلی گلاب زاده در معرفی این چهره درخشان دیانت و سیاست کرمان در گفتگو با ناب نیوز گفت: حاج میرزا محمدرضا احمدی از جمله شخصیت های بزرگ تاریخ کرمان است که همه قبیله وی از عالمان دین بودند،وی فرزند حاج ابوجعفر می باشد که او نیز فرزند احمد احمدی یکی از مجتهدین بزرگ و مشهور کرمان بوده است.


۱ مهر ماه تولد زنده یاد نیاز کرمانی ( پژوهشگر ، ادیب ، شاعر )

یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷

یکی از چهره‌های ادبی و غزل سرایان به نام و لطیف طبع دیار ادب پرور کرمان، محمدصادق سعید متخلص به «نیاز کرمانی» است.
وی در سال ۱۳۱۸/۷/۱در قریت‌العرب از توابع کرمان دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاه خویش به پایان رسانید، سپس عازم تهران شد و وارد خدمت ارتش گردید و دوران دانشکده افسری را طی و ضمن ادامه خدمت در ارتش، با توجه به ذوق و قریحه شاعری و نویسندگی که در او بود، کار نویسندگی و سرودن شعر را نیز آغاز نمود و با حضور فعال و مستمر در محافل ادبی و فرهنگی و اجتماعی به زودی در زمره شاعران و نویسندگان صاحب نام این مرز و بوم گردید.

، ، ، ، ، ، ، ،

وجه تسمیه ی شهرهای کرمان ” ریگان “

شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷

ریگان نامی با مسمی که از دو کلمه ریگ و پسوند ان تشکیل شده ایت و دلیل نام گذاری آن هم وجود شن های روان در منتطقه می باشد . ریگان طبق اقوال و منابع تاریخی از جمله معجم البلدان ، شهری باستانی و پر رنق در مسیر جاده ابریشم قرار داشته است و …

، ، ،

۲۴ شهریور زادروز تولد ” داریوش برهانی ” نوازنده

شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷

داریوش برهانی متولد ۲۴ / ۶ / ۱۳۱۷ – کرمان . وی موسیقی را از جوانی دنبال کرد و همچون دیگر برادران دستی قوی و پنجه ای نرم دارد ، به فنون و رموز گوشه ها و ردیف ها آشنا است و فرزندان خلفی تحویل جامعه داده است ، چون کیانوش که تار می نوازد و تدریس میکند

، ،

۱۶ شهریور ماه زادروز هوشنگ مرادی کرمانی

چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷

هوشنگ مرادی کرمانی (زاده ۱۶ شهریور ۱۳۲۳ در روستای سیرچ از توابع بخش شهداد کرمان) نویسنده معاصر ایرانی است. شهرت او به خاطر کتاب‌هایی است که برای کودکان و نوجوانان نوشته‌است. هوشنگ مرادی کرمانی در سال ۱۳۲۳ در روستای سیرچ از توابع بخش شهداد استان کرمان متولد شد. تا کلاس پنجم ابتدایی در آن روستا درس خواند و همراه پدربزرگ و مادربزرگش زندگی کرد.

، ،

۲ شهریور ماه زادروز سید محمدعلی گلابزاده

پنج شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۷

سید محمدعلی گلابزاده در سال ۱۳۲۵ در خانواده ای روحانی به دنیا آمد. پدرش حاج سیداسداله گلاب واعظ از روحانیون صاحب نام به شمار می رفت. گلابزاده تحصیلات ابتدائی و متوسطه خود را در کرمان گذرانده، آنگاه در سال ۱۳۴۳ به استخدام سازمان منطقه ای بهداری کرمان درآمد و در حین خدمت به مطالعه پرداخت تا اینکه در سال ۱۳۴۷ در کنکور سراسری پذیرفته شد و در رشته روانشناسی دانشگاه اصفهان مشغول تحصیل شد وی پس از اخذ درجه کارشناسی، به محل خدمتم خود برگشت و با مسئولیت‌هایی چون مربی بهداشت و رئیس امور اداری سازمان بهداری به ادامه کار پرداخت.

، ، ، ،

” اولین رئیس آموزش و پرورش کرمان “

دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷

میرزا غلام علی خان قزل ایاغ اولین رئیس اداره ی علوم و معارف بود . اداره ی که بعدا به اداره معارف و اوقاف و صنایع مسترفه فرهنگ ، و سپس به اداره ی فرهنگ ، و در نهایت به اداره ی آموزش و پرورش تغییر نام داد . وی که به همراه دانش علی مقلب به نصرت السلطان در سال ۱۳۲۴ ق به کرمان امده بود پایه گذار این اداره در کرمان شد.

، ،

محله های قدیمی کرمان ” محله بازار شاه “

چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷

محله بازار شاه در قسمت شمال شرقی شهر کرمان واقع گردیده است. این محله از شمال به قسمتی از خیابان ابوحامد، از شرق به محله شهر، از جنوب به محله پامنار و از طرف غرب به خیابان شهید چمران منتهی می شود و از محله های قدیمی شهر کرمان محسوب می شود. این محله در قسمتی از محله ای که در گذشته به مردکان معروف بوده، بنا گردیده و شخصیت های بزرگی در این محل زندگی می کردند. بنا به منابع تاریخی با توجه به موقعیت و اهمیتی که این محله داشته، سلطان مبارز الدین محمد مظفر در سال ۷۴۱ق. هنگام ورود به کرمان، از دروازه خراسانی وارد شهر کرمان شد و در همین محله بازار شاه مستقر گردید.

، ، ،

۸ مرداد ماه سالروز درگذشت علی اطهری ( شاعر )

دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷

علی اطهری فرزند احمد به سال ۱۳۰۵ هـ . ش در کرمان به دنیا آمد. اشعار وی نخستین با در روزنامه های کرمان خصوصا روزنامه روح القدس چاپ و مورد توجه قرار داشت. اشعار او شور و سوزی خاص دارد مهارت او در سبک غزل است. اشعار او نخستین بار در روزنامه‌های کرمان به ویژه روزنامه روح‌القدس چاپ و مورد توجه قرار گرفت. از برخی از غزلیات و مفردات او در ترانه‌های خوانندگان مشهور ایرانی استفاده شده‌است.

، ، ، ،

۱ مرداد ماه زادروز جمال الدین مودب ( خوشنویس )

سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷

جمال الدین مودب متولد ۱ / ۵ / ۱۳۲۷ کازرون پس از گذران تحصیلات ابتدایی و متوسطه در کلاس پنج ادبی به واسطه ی فوت مادر و مسئولیت سرپرستی خواهر و برادران مجبور به ترک تحصیل شد . در سال ۱۳۵۰ به تهران عزیمت نمود و به استخدام بانک درامد

، ، ،

آدینه در آیینه ی شعر “عماد فقیه کرمانی “

چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷

شیخ الاسلام خواجه عمادالدین علی فقیه کرمانی متخلص به عماد از شاعران قرن هشتم هجری و از معاصران سلطان ابوسعید بهادرخان و نخستین سلاطین آل مظفر است و گویند شاه شجاع نسبت به او اعتقادی عظیم داشت . در مزارات کرمان در مورد وی آمده: خواجه عمالدین فقیه بزرگ و اهل کمال به شریعت و طریقت و حقیقت آراسته بود و اهل معنی بود اشعار ایشان در بلاد مشهور است شعر ایشان در هندوستان مطلوب و متبرک است