۲۶ اذر ماه درگذشت حسن خان شاهرخی

دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷

حسن خان شاهرخی معروف به حسن خان مصور یکی از مشهورترین طراحان فرش ایران است که تحولی در طراحی فرش کرمان و ایران ایجاد کرده و سبکی نو را در این هنر سنتی و با ارزش ایرانی به یادگار گذاشته‌است؛ که در سال ۱۲۴۱شمسی چشم به جهان گشود.حسن خان شاهرخی هنرمندی نقاش، ریاضیدان، منجمی قابل و صاحب کمال بود که نه تنها به عنوان استاد بزرگ طراحی فرش مطرح بوده بلکه در خلق و آفرینش مینیاتور، قلمدان، طراحی تذهیب و ساخت گل و مرغ در کرمان دستی داشته و شاهکارهایی خلق کرده‌است.

، ،

محله قدیمی کرمان ” فیروز اباد “

چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷

محله فیروز اباد در شمال شرقی شهر و در محدوده ای از شمال به کمربندی شرقی و غربی از شرق به اراضی مشهور به تلمبه ی سالار ، از جنوب به خیابان مدیریت و از غرب به بلوار سعیدی و دهکده تفریحی رشید فرخی منتهی میگردد .

، ، ، ، ،

۱ آذر ماه تولد زنده یاد “ایرج بسطامی”

پنج شنبه ۱ آذر ۱۳۹۷

ایرج بسطامی در سال ۱۳۳۶ در شهرستان بم از خانواده ای هنرمند متولد شد. هر یک از اعضای خانواده ایرج بسطامی، از جد پدری گرفته تا پدربزرگ و پدر در زمینه خواندن آواز و نواختن ساز های مختلف تجربه داشتند تولد و رشد ایرج بسطامی در چنین خانواده ای به همراه استعداد ذاتی اش موجب گردید که ایرج بسطامی از پنج سالگی به خواندن آواز علاقه نشان دهد.

، ، ، ،

۲۷ آبان ماه سالگرد درگذشت طاهره صفار زاده

یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷

طاهره صفارزاده، شاعر، نویسنده، محقق و مترجم قرآن در ۲۷ آبان سال ۱۳۱۵ در سیرجان به دنیا آمد.
وی در ۶ سالگی تجدید و قرائت و حفظ قرآن را در مکتبخانه محل زندگی خود آموخت و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در کرمان گذراند.صفارزاده نخستین شعرش را در ۱۳ سالگی سرود و اولین جایزه شعر را که یک جلد دیوان جامی بود در چهارم دبیرستان به پیشنهاد دکتر باستانی پاریزی که آن زمان از دبیران دبیرستان بهمنیار بود

، ، ، ،

۲۱ آبان سالروز درگذشت روح الله خالقی

چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷

روح‌الله خالقی سال ۱۲۸۵ در خانواده‌ای دیوان‌سالار در کرمان به دنیا آمد. پدرش میرزا عبدالله خان منشی و مادرش مخلوقه خانم بودند که در باغ شاهزاده ماهان کرمان که عمارت حکومتی بود، زندگی می‌کردند.در چندماهگی به همراه خانواده به تهران مهاجرت کرد. تحصیلات ابتدایی‌اش در تهران و شیراز و اصفهان گذراند. در تهران به مدرسهٔ آمریکایی‌ها رفت و در آنجا همراه سایر شاگردان سرود هم می‌خواند.

، ، ، ، ، ،

۱۳ آبان درگذشت محمد ارجمند تاجر فرش

سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷

محمد ارجمند فرزند جعفر ملقب به سلطان قالی (۱۲۷۶- ۱۳۴۷)یکی از معروف‌ترین قالیبافان کرمانی بود که در کرمان زاده شد وی در کودکی در قالیباف خانه‌ها و کارگاه‌های نقشه کشی به شاگردی پرداخت و در سنین نوجوانی خود شخصا به بافت قالی اقدام کرد. در بعضی از فرشهای او نام محمد بن جعفر بافته شده‌است.

، ،

۲۵ مهر ماه تولد زنده یاد ” فاطمه جهانگرد “

چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷

فاطمه جهانگرد شاعر کرمانی متخلص به «جهان کرمانی» (۲۵ مهر ۱۳۲۴- ۲ اردیبهشت ۱۳۸۶)است. وی در کرمان به عنوان یکی از شاعران سرشناس شهرت دارد و اشعارش در قالب غزل و گاه در وصف شهر کرمان سروده شده‌است.وی تحصیلات خود را در شهر کرمان در دبستان دخترانه فرهمند کرمان، دبیرستان دخترانهٔ کیخسرو شاهرخ و دبیرستان دخترانهٔ بهمنیار کرمان گذراند

، ، ،

۱۰ مهر ماه درگذشت آیت‌الله میرزا محمدرضا مجتهد کرمانی

سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷

آیت‌الله میرزا محمدرضا مجتهد کرمانی مشهور به آیت‌الله کرمانی از شخصیت های برجسته دین و سیاست شهر کرمان است، وی در سال ۱۲۹۰ در کرمان متولد شد.
محمدعلی گلاب زاده در معرفی این چهره درخشان دیانت و سیاست کرمان در گفتگو با ناب نیوز گفت: حاج میرزا محمدرضا احمدی از جمله شخصیت های بزرگ تاریخ کرمان است که همه قبیله وی از عالمان دین بودند،وی فرزند حاج ابوجعفر می باشد که او نیز فرزند احمد احمدی یکی از مجتهدین بزرگ و مشهور کرمان بوده است.


۱ مهر ماه تولد زنده یاد نیاز کرمانی ( پژوهشگر ، ادیب ، شاعر )

یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷

یکی از چهره‌های ادبی و غزل سرایان به نام و لطیف طبع دیار ادب پرور کرمان، محمدصادق سعید متخلص به «نیاز کرمانی» است.
وی در سال ۱۳۱۸/۷/۱در قریت‌العرب از توابع کرمان دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاه خویش به پایان رسانید، سپس عازم تهران شد و وارد خدمت ارتش گردید و دوران دانشکده افسری را طی و ضمن ادامه خدمت در ارتش، با توجه به ذوق و قریحه شاعری و نویسندگی که در او بود، کار نویسندگی و سرودن شعر را نیز آغاز نمود و با حضور فعال و مستمر در محافل ادبی و فرهنگی و اجتماعی به زودی در زمره شاعران و نویسندگان صاحب نام این مرز و بوم گردید.

، ، ، ، ، ، ، ،

وجه تسمیه ی شهرهای کرمان ” ریگان “

شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷

ریگان نامی با مسمی که از دو کلمه ریگ و پسوند ان تشکیل شده ایت و دلیل نام گذاری آن هم وجود شن های روان در منتطقه می باشد . ریگان طبق اقوال و منابع تاریخی از جمله معجم البلدان ، شهری باستانی و پر رنق در مسیر جاده ابریشم قرار داشته است و …

، ، ،

۲۴ شهریور زادروز تولد ” داریوش برهانی ” نوازنده

شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷

داریوش برهانی متولد ۲۴ / ۶ / ۱۳۱۷ – کرمان . وی موسیقی را از جوانی دنبال کرد و همچون دیگر برادران دستی قوی و پنجه ای نرم دارد ، به فنون و رموز گوشه ها و ردیف ها آشنا است و فرزندان خلفی تحویل جامعه داده است ، چون کیانوش که تار می نوازد و تدریس میکند

، ،

۱۶ شهریور ماه زادروز هوشنگ مرادی کرمانی

چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷

هوشنگ مرادی کرمانی (زاده ۱۶ شهریور ۱۳۲۳ در روستای سیرچ از توابع بخش شهداد کرمان) نویسنده معاصر ایرانی است. شهرت او به خاطر کتاب‌هایی است که برای کودکان و نوجوانان نوشته‌است. هوشنگ مرادی کرمانی در سال ۱۳۲۳ در روستای سیرچ از توابع بخش شهداد استان کرمان متولد شد. تا کلاس پنجم ابتدایی در آن روستا درس خواند و همراه پدربزرگ و مادربزرگش زندگی کرد.

، ،