پنج شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۷

۱۸ خرداد زادروز تولد پیروز ارجمند ” اهنگساز “

پیروز ارجمند تاج‌الدینی (زاده ۱۳۴۹ در رابر) موسیقی‌شناس قومی، آهنگساز، نوازنده نی، سه تار، تنبک و دف است. وی از دی ماه ۱۳۹۲ تا تیر ۱۳۹۴ مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد بود. نوازندگی سه‌تار را نزد داریوش صفوت و پرویز مشکاتیان، نی را نزد محمدعلی حدادیان و محمد موسوی، تنبک را نزد ناصر فرهنگ‌فر، و علوم نظری موسیقی و آهنگسازی را نزد محمدسعید شریفیان، فرهاد فخرالدینی، پروفسور محمدتقی مسعودیه، تقی بینش و علیرضا مشایخی آموخته‌است.
پیروز ارجمند لیسانس موسیقی را از دانشگاه هنرهای زیبا، فوق لیسانس پژوهش هنر را از دانشگاه هنر و دکترای اتنوموزیکولوژی خود را از دانشگاه مالایا کشور مالزی دریافت کرده‌است.
ارجمند در تاریخ تیرماه سال نود چهار از سمت مدیرکل دفتر امور موسیقی وزارت ارشاد ایران استعفا کرد. وی دلیل این کار را این دانسته که حضورش «مؤثر» نیست و به عنوان مدیرکل، «نقش حاکمیتی» ندارد. وی همچنین در توضیحات بیشتر اظهار داشته که: «شما به‌عنوان مدیرکل به یک اثر مجوز می‌دهید و اتفاقی نمی‌افتد بعد به اثر مشابه هم مجوز می‌دهید، دچار مشکل می‌شوید. آدم دچار تناقض می‌شود. هر نهادی نظر می‌دهد.» استعفای وی پذیرفته شد.
فعالیت در زمینه موسیقی فیلم

پیروز ارجمند تا کنون ساخت ۱۵۰ موسیقی فیلم و سریال را به عهده داشته‌است که از جمله فیلمهای سینمایی او می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
سفر به چزابه (۱۳۷۴)
پسر مریم (۱۳۷۷)
غاز مهاجر (۱۳۷۸)
شور عشق (۱۳۷۹)
سفره ایرانی (۱۳۷۹)
سفر سرخ (۱۳۷۹)
زیستن (۱۳۸۰)
خواب سفید (۱۳۸۰)
راز پرواز (۱۳۸۱)
جوجه اردک من (۱۳۸۱)
نیما یوشیج (۱۳۸۵)
گرگ و میش (فیلم ۱۳۸۵)
زیرزمین (۱۳۸۵)
سفر سرخ (۱۳۸۸)
لطفاً دور نزنیم (۱۳۸۸)

۱۸ خرداد زادروز تولد پیروز ارجمند ” اهنگساز “
امتیاز دهید.

، ، ، ، ،

نظر خود را ثبت کنید