۲۷ بهمن ماه زادروز یدالله آقا عباسی ( نویسنده ، کارگردان ، پژوهشگر )

یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸

یدالله آقاعباسی در سال ۲۷ بهمن ماه سال یدالله آقاعباسی در سال ۱۳۳۱ در کرمان متولد شد. آقاعباسی در سال ۱۳۵۰ از مدرسۀ شاپور در کرمان دیپلم گرفت و مقطع لیسانس را در رشتۀ مدیریت در دانشگاه کرمان خواند. او سپس به تحصیل در رشتۀ زبان و ادبیات انگلیسی پرداخت و در سال ۱۳۶۸ از دانشگاه کرمان لیسانس گرفت.

، ، ، ، ، ، ،

۱۰ بهمن ماه جشن باستانی سده

پنج شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۸

جشن سده یکی از جشن‌های پرشکوه زمستانی ایرانی است که از دوران باستان به یادگار مانده. این جشن در دهمین روز بهمن‌ماه برگزار می‌شود. همانند دیگر جشن‌های اصیل ایرانی، آتش، هسته اصلی برگزاری جشن سده به شمار می‌رود. جشن سده در بسیاری از شهرهای ایران به ویژه شهرهای زرتشتی‌نشین برگزار می‌شود. جشن سده به همراه نوروز و شب یلدا سه جشن بزرگ ایرانی را تشکیل می‌دهند. ایرانیان باستان در هر ماه جشن مخصوصی برگزار می‌کردند و به شادی و پایکوبی و همچنین ستایش اهورامزدا می‌پرداختند. بسیاری از این جشن‌ها هم‌اکنون از رونق افتاده و جز در کتاب‌های تاریخی نشانی از آن‌ها وجود ندارد

، ، ، ، ، ،

افسانه هایی از عجایب استان کرمان

دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸

استان کرمان با پیشینه تاریخی چند هزار ساله دارای عارضه های طبیعی بسیاری زیادی است که موجب ایجاد افسانه هایی در فرهنگ عامه شده است. داستان هایی که منشا اولیه آن مشخص نیست ولی سینه به سینه نقل می شود و در هر بار انتقال، راوی جدید بنا به حافظه خود و سلیقه اش حوادثی را به داستان می افزاید و یا کم می کند. در زیر ۵ افسانه از ۵ مکان گردشگری کرمان را بیان می کنیم:

، ، ، ، ، ، ، ،

۱۹ دی ماه سالگرد درگذشت علی اکبر هاشمی رفسنجانی

پنج شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۸

آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۱۳ در روستای نوق در توابع رفسنجان به دنیا آمد. آیت الله هاشمی رفسنجانی یکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ دعوت حق را لبیک گفت. زندگینامه وی به نقل از وب‌سایت شخصی اکبر هاشمی رفسنجانی به این شرح است …

، ، ، ، ،

۱۳ دی ماه شهادت سردار قاسم سلیمانی

یکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸

قاسم سلیمانی فرزند حسن در ۲۰ اسفند ۱۳۳۵ش در شهرستان رابُر از توابع استان کرمان در ایل عشایر سلیمانی به دنیا آمد. وی در ۱۸ سالگی به استخدام اداره آب کرمان درآمد.[۱] او در حوادث انقلاب اسلامی ایران با روحانی مشهدی به نام رضا کامیاب آشنا شد و او را وارد جریانات انقلاب کرد. به نقل از سهراب سلیمانی، برادرش یکی از گردانندگان اصلی راهپیمایی‌ها و اعتصابات کرمان در زمان انقلاب بود.

، ، ، ، ،

۵ دی ماه درگذشت ایرج بسطامی

پنج شنبه ۵ دی ۱۳۹۸

ایرج بسطامی در سال ۱۳۳۶ در شهرستان بم از خانواده‌ای هنرمند متولد شد. هر یک از اعضای خانواده او، از جد پدری گرفته تا پدربزرگ و پدر در زمینه خواندن آواز و نواختن سازهای مختلف تجربه داشتند. تولد و رشد ایرج در چنین خانواده‌ای به همراه استعداد ذاتی اش موجب گردید که او از پنج سالگی به خواندن آواز علاقه نشان دهد.

، ، ، ، ، ،

حقایق جالب در مورد کرمان

یکشنبه ۱ دی ۱۳۹۸

شهر کرمان و به طور کلی استان کرمان از جاذبه‌های گردشگری بسیاری برخوردار است. از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی این منطقه گرفته تا فرهنگ مردم آن، همه و همه بهانه‌ای است، برای تبدیل شدن این استان به نگین کویر فلات ایران. شهر کرمان از قدیمی‌ترین شهرهای فلات ایران است. به گفته‌ی بعضی از مورخان و پژوهشگران سابقه‌ سکونت و استقرار انسان در آن به ۴ هزار سال قبل از میلاد می‌رسد.

، ، ،

۱۱ اذر ماه سالگرد درگذشت حاج اکبر صنعتی

دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸

حاج اکبر صنعتی بنیانگذار پرورشگاه صنعتی کرمان درگذشت . حاج علی اکبر صنعتی زاده بنیان‌گذار پرورشگاه صنعتی کرمان و از مردان خیر کرمان است. نام وی همیشه به جای نام استاد علی اکبر صنعتی نقاش و مجسمه ساز مشهور کرمانی به اشتباه گرفته می‌شود

، ، ، ، ،

۵ آذر ماه سالگرد در گذشت حاج شیخ ابوالقاسم هرندی

سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸

پنجم آذر پنجاه و هفت :ئحاج شیخ ابوالقاسم هرندی از نیکوکاران ساکن کرمان درگذشت . وی در سال هزارودویست و هفتاد و شش شمسی در یزد متولد شد و پس از مدتی به کرمان آمد و تا پایان عمر در این شهر باقی ماند . وی در دوران حیات خود منشا خدمات ارزنده اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی بود . از جمله خدمات برجسته او تاسیس اولین کارخانه برق در کرمان بود که در سال هزاروسیصد و یازده آغاز به کار نمود . وی در تاسیس کارخانه ریسندگی خورشید و کارخانه سیمان کرمان نیز نقش داشت . همچنین کتابخانه ای در کنار مسجد جامع کرمان تاسیس کرد و خانه شخصی خود را نیز به میراث فرهنگی اهدا کرد که اکنون به عنوان باغ موزه هرندی پذیرای دوستداران فرهنگ و هنر است . حمایت از دانش آموزان بی بضاعت ، تاسیس درمانگاه و اختصاص چند قطعه زمین برای احداث مدرسه از دیگر خدمات عام المنفعه اوست . این مرد نیکوکار در پنجم آذر پنجاه و هفت در کرمان درگذشت و در راهرو کتابخانه هرندی به خاک سپرده شد .

، ، ، ، ، ، ، ، ،

۱۷ ابان ماه زادروز جمشید سروشیان

شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸

جمشید سروش سروشیان در هفدهم آبان ماه سال ۱۲۹۳ش. برابر با سال ۱۲۸۳ ایزدگردی در شهر کرمان پا به عرصه‌ی وجود گذاشت.وی پس از طی دوران کودکی نخست به مدرسه پسرانه زرتشتیان در کرمان رفت و مراحل بعدی آموزش را در مدرسه روزانه که میسیونرهای مسیحی تأسیس کرده بودند ـ نخست در کرمان و سپس به عنوان شاگرد شبانه روزی در مدرسه وابسته به انجمن مرسلین کلیسا در اصفهان ـ ادامه داد.

، ، ، ، ،

آداب و رسوم مردم استان کرمان

پنج شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۸

استان کرمان، محل سکونت مردمی با عقاید مختلف دینی و مذهبی است که هر کدام از آنها آیین و مراسم خاصی دارند. کرمان، همچنین محل کوچ و زیست ایلات مختلف عشایری است که فرهنگ آنها با فرهنگ شهری اختلاف اساسی دارد. به طور کلی، فرهنگ منطقهٔ کرمان بر بنیاد دو عامل شکل گرفته است. از یک سو شرایط طبیعی و از سوی دیگر تاریخ پرفراز و نشیب این منطقه است که در مجموع به عادت قناعت و صبوری مردم منجر شده است.

، ، ، ، ،

۳۰ شهریور ماه زادروز احمدرضا احمدی

یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸

احمدرضا احمدی در روز دوشنبه ۳۰ اردیبشهت ۱۳۱۹ در کرمان متولد شد.پدرش کارمند وزارت دارایی بود و ۵ فرزند داشت که احمدرضا کوچک ترین آنها بود. جد پدری وی ثقه‌الاسلام کرمانی ، و جد مادری‌اش آقا شیخ محمود کرمانی است. سال اول دبستان را در مدرسه کاویانی کرمان گذراند و در سال ۱۳۲۶ با خانواده‌ به تهران کوچ کرد.

، ، ، ، ،