چهارشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۴

وُروار، بلندترین آبشار خاورمیانه

استان کرمان در حالی از دید ایرانگردان سرزمین عجایب نام گرفته است که در کنار صدها جاذبه تاریخی و طبیعی بلندترین آبشار خاورمیانه را نیز در خود جای داده است. به دلیل سختی گذر از بسیاری از مسیرها و وجود سرچشمه ها در ارتفاعات بلند ، بخش زیادی از آبشارهای استان از چشم مردم عادی پنهان مانده اند. و دیدن برخی از این آبشارهای زیبا تنها برای طبیعت گردان حرفه ای میسر می باشد . جالب آنکه ما میزبان بلندترین آبشارهای ایران هستیم ، در حالی که به گمان عامه ی مردم تنها دو یا سه آبشار را در کرمان می توان نام برد .

 

یکی از شگفتیهای اعجاب برانگیز جنوب استان کرمان آبشار بزرگ وروار در شهرستان عنبرآباد است که به گفته کارشناسان و ایرانگردان با ارتفاع 174 متر عنوان بلند ترین آبشار خاورمیانه را به خود اختصاص داده است و از مناطق بی نظیر گردشگری استان محسوب می شود.

680355_orig

این آبشار که از رود “فرق” سرچشمه می گیرد از زیباترین جاذبه های گردشگری شهرستان عنبرآباد محسوب می شود . رود فرق در دهانه خروجی آب رودخانه ای قرار دارد که از منطقه جبالبارز جنوبی و خصوصا قله علم شاه سرچشمه می گیرد و از آبشار سرازیر می شود. فاصله روستای رود فرق تا آبشار حدودا 10 کیلومتر است که کوههای دو طرف رودخانه با شیب بسیار تندی که دارند مانع از عبور می شوند و تنها راه عبور از مسیر رودخانه است که آن هم به دلیل شیب بسیار تند و  ناهموار و وجود سنگهای گرانیت بسیار بزرگ که در بعضی از مسیرها طوری بر روی هم قرار گرفته اند که اگر شیئی از دستت بیفتد پیدا کردن آن ناممکن است سبب کندی حرکت می شود و به همین دلیل طی کردن این مسافت 10 کیلومتری حدود سه ساعت طول می کشد.در کنار این آبشار عظیم وجود قلعه های تاریخی برای علاقمندان ابنیه تاریخی فرصت مناسب دیگری فراهم کرده است که از آثاری همچون قلعه فرق و قلعه سالار رضا نیز بازدید کنند.

image52736

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در این منطقه سفر و گردش در دره ها و روستاهایی چون وروار ، کرور ، قصبه و امجز در بالا دست آبشار انبوه خاطرات به یادماندنی را به همراه خواهد گذاشت .

 

 

 

وُروار، بلندترین آبشار خاورمیانه
4.5 با 2 رای

، ، ، ،

نظر خود را ثبت کنید