چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۲

پیشنهاد ویژه: خانه خوشرو

خانه خوشرو

خاطرات مادر و پدر از روزهای بچگی یمان ، دیدار همبازیهای قدیمی یا خانه مادربزرگ، اشیاء کلکسیون شده، عکس ها و گاهی با کمی امکانات بیشتر فیلم های دوران کودکی و… همه و همه خاطرات سال های گذشته را در خود زنده نگه داشته اند.

خانه خوشرو

اما شاید هیچ کدام به زیبایی روزهای محرم نباشند، اینکه هرسال بتوانیم تصاویر زنده آن را در کوچه و خیابان دیده ، بوی آنرا همه جا استشمام کرده، با صدای سنج و دهلش دلمان بلرزد و خود نیز گرداننده آن باشیم تا گوشه هایی از کهنترین خاطرات را در کوچه هایش پیدا کنیم. به یاد نمی آوریم اولین خاطره ی محرم مربوط به چند سال پیش است، اما میدانیم که از سال اول زندگی جزیی از آن بوده ایم.

خانه خوشروساباتهای قدیمی کرمان، سال هاست خانه ای را در خود جای داده اند که مردمانش هر سال از ابتدای محرم به مدت 14 روزبر عزای حسین(ع) و یارانش می گریند. اهالیش نه تنها ساکنان این خانه بلکه تمام عاشقان این شهر و دیار هستند که از هرجایی خود را به کوچه های خواجه خضر و خانه خوشرو رسانده اند، خانه ای خشت و گلی با سقف های گنبدی و اتاقهایی که دور تا دور حیاط قرار گرفته اند.

خانه خوشرو

این خانه پر است از تصاویر محرم کودکی های من، مادرم، پدرم و حتی پدر و مادربزرگ که دست نخورده باقی مانده اند و هر سال غبار روبی می شوند، ساکنانش پای به پای شمشادهای همیشه سبز خانه هر سال به سنت و آیین شان جان دوباره می بخشند و به رسم همیشه چه در سرمای زمستان و چه در گرمای تابستان درب منزل صف می کشند تا موقعی که باز شود و چند نفر با بسته های نان و پنیر و گردو از میهمان اهل بیت پذیرایی کنند، بزرگ خاندان جلوی درب ایستاده و خوش آمد گویی می کند و ظرف چند دقیقه همه اتاق ها و حیاط مملو از جمعیت می شوند، بقیه در سابات ها می نشینند تا در این مراسم سهیم باشند و بعد از اذان صبح به نماز بایستند، زیارت عاشورا بخوانند، دعا کنند، حاجت بگیرند ، رفع آلام و کسب عافیت کنند.

خانه خوشرو با همه عظمت و شکوهش موقوفه خاصی ندارد و هزینه های آن توسط اشخاص و نذوراتی که معتقدان به روضه منزل سید خوشرو اهدا می کنند تامین می شود. تکیه ها، مساجد و حسینیه ها دسته های عزاداری و سینه زنی خود را در ظهر تاسوعا و عاشورا به اینجا ختم می کنند و خیل جمعیت در کوچه و خیابان های اطراف خانه خبر از عشقی بی کران در دل مردمانش می دهد که به سرور و سالر شهیدان دارند.

خانه خوشرو

پیشنهاد ویژه: خانه خوشرو
2.7 با 3 رای

، ،

نظر خود را ثبت کنید